tesam
tesam
نويسندگان
عضويت
نام کاربري :
پسورد :
تکرار پسورد:
ايميل :
نام اصلي :
آمار
امروز : 0
ديروز : 0
افراد آنلاين : 1
همه : 0
پيوندهاي روزانه
لينكي ثبت نشده است


همدان، قديمي‌ترين شهر ايران و از آن دست شهرهاست كه در تابستان هواي خوش و خنكي دارد، به طوريكه دماي هواي همدان در خنكترين ساعت روز به ۱۶ درجه مي‌رسد. انگيزه‌هاي سفر به همدان چيست؟ همدان اولين پايتخت نخستين شاهنشاهي ايران يعني مادها بوده و جداي از اين وجود ده ها آرامگاه و جاي تاريخي در اين شهر ما را با يكي از تاريخي ترين شهرهاي ايران و دنيا روبه رو مي‌كند. در اين پست مهمترين جاهاي ديدني همدان را معرفي كرده‌ايم. جاهايي كه بدون ديدن آنها نبايد همدان را ترك كرد.

غار عليصدر
معرفي 16اسم همدان كه مي‌آيد اگر اولين جا غار عليصدر نباشد حتما دومين يا سومين جايي كه به ذهن‌ها متبادر مي‌شود غار عليصدر است. غار عليصدر بزرگترين غار آبي دنياست. چرا اسمش عليصدر است؟ اهالي روستا از اين غار بعنوان مخزن و «سد» در زمان‌هاي گذشته استفاده ميشد و در شناسنامه اهالي اسم غار علي سد است و از اين رو نام آن از سال ۱۳۵۰ عليصدر گذاشته شد.

غار عليصدر كه قدمت سنگ‌هاي آن به دوران ژوراسيك برمي‌گردد داراي ۲۱۰۰ متر ارتفاع از سطح درياست. محوطه غار دالان‌هاي پيچ در پيچ و دهليزهاي متعددي دارد. از مجموعه رشته آبها، درياچه بزرگي در داخل غار بوجود آمده و از اين رو رفتن به ميانه غار تنها با قايق امكانپذير است از همين رو هم هست كه غار عليصدر يكي از منحصربه فردترين هاست.

آدرس: عليصدر در ۷۵ كيلومتري شمال غربي همدان

آرامگاه بوعلي سينا
معرفي 16

آوازه ابوعلي سينا، طبيب، عارف و شاعر ايراني در جهان پيچيده و آرامگاهش در ميداني به همين نام، يكي از جاذبه هاي گردشگري همدان است. برج آن، الهام گرفته از برج گنبد قابوس، باغچه‌ها متاثر از باغ هاي ايراني، آب نماهاي الهام گرفته از حوض خانه‌هاي سنتي و نمائي با روكاري سنگ هاي حجيم و خارا كه با سنگ گرانيت كوه الوند آراسته شده، يكي از قشنگترين آرامگاه ها را پيش رويمان قرار مي‌دهد. آرامگاه بوعلي سينا يادگار دوره قاجار است. تالار جنوبي آرامگاه محل نگهداري سكه، سفال، برنز و ساير اشياء كشف شده مربوط به هزاره‌هاي قبل از ميلاد و دوران اسلامي است و تالار شمالي به نگهداري ۸۰۰۰ جلد كتاب خطي و چاپي نفيس ايراني و خارجي اختصاص دارد.

مطلب پيشنهادي: جاهاي ديدني لالجين ـ پايتخت سفال ايران
آدرس: ميدان بوعلي سينا

حمام تاريخي قلعه
معرفي 16

يكي از ديدني هاي همدان حمام قلعه است. حمامي در ۱۵۰۰ متر كه حال تبديل به موزه شده و در بازسازي آن سعي شده دوران گذشته پيش چشم بيننده زنده شود. حمام قلعه از دو بخش سرد و گرم تشكيل شده است كه ورودي هشتي-شكل دارد. بعد از عبور از هشتي، ابتدا حمام سرد و سپس حمام گرم قرار گرفته . بعد از بازسازي سال ۱۳۸۷ حمام تغيير كاربري پيدا كرد و امروز به عنوان موزه مردم شناسي همدان، شناخته مي‌شود. داخل حمام هم سفره‌خانه سنتي راه‌اندازي شده كه گروه‌هاي موسيقي بعضي وقت‌ها مي‌آيند و در آن برنامه اجرا مي‌كنند.

ساعت بازديد ۹ صبح تا ۱۰ شب

آدرس: محله قلعه يا قاشق تراشان واقع در خيابان شريعتي

گنجنامه
معرفي 16

در سفر به همدان ديدن گنجنامه را نيز نبايد از دست داد. گنجنامه سنگ نوشته‌هايي بر روي كوه الوند است كه از دوره داريوش و خشايار شاه به جا مانده و از آن رو كه مردم تصور ميكردند راز گنجي نهان را در اين كتيبه‌ها نوشته‌اند به آن گنجنامه مي‌گويند. رفتن به اين مطقه تنها به ديدن اين سنگ نوشته‌ها ختم نمي‌شود. مجموعه تفريحي، توريستي و ورزشي و تله كابين گنجنامه همدان در ميدان گنجنامه و در مجاورت كتيبه‌هاي قديمي و آبشار گنجنامه واقع شده. ورزش هاي هيجان‌انگيزي مثل سكوي پرش بانجي جامپينگ، كابل پرواز تيرول، ديواره سنگ نوردي، پيست تريال، تعادل هوايي (رنجر)، سالن بولينگ، پيست اسكي، پيست سورتمه سواري، تله كابين، كافي شاپ و رستوران‌هاي متنوع، شهربازي سرپوشيده و باغ گياهان اين مجموعه را كامل مي‌كند.

آدرس: پنج كيلومتري همدان، انتهاي دره عباس‌آباد، ابتداي مسير جاده‌ همدان به تويسركان

آرامگاه باباطاهر
معرفي 16

يكي ديگر از جاهاي ديدني همدان آرامگاه باباطاهر عريان است. شاعر و عارف اواخر سده چهارم و اواسط سده پنجم. در كاشي‌كاري معرق و تزئينات ظريف محوطه‌ داخلي آرامگاه و۲۴ دوبيتي حك شده روي ۲۴ قطعه سنگ محوطه داخلي مزار، جلوه خاصي به اين مجموعه بخشيده. در كنار اين آرامگاه، موزه‌ صنايع دستي استان همدان قرار گرفته كه نبايد ديدنش را از دست داد.

منبع:/jazebeha

امتياز:
بازديد:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ ] [ ۰۴:۰۳:۵۷ ] [ admin ]
[ ]
.: Weblog Themes By tibablog :.

درباره وبلاگ

موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
پنل کاربري
نام کاربري :
پسورد :
نظرسنجی
لينک هاي تبادلي
فاقد لینک
تبادل لينک اتوماتيک
لينک :
امکانات وب