tesam
tesam
نويسندگان
عضويت
نام کاربري :
پسورد :
تکرار پسورد:
ايميل :
نام اصلي :
آمار
امروز : 0
ديروز : 0
افراد آنلاين : 1
همه : 0
پيوندهاي روزانه
لينكي ثبت نشده است

 

 

در زمان سلسله زنديه ، تهران شهر كوچكي بود كه اهميت استراتژيك داشت. نخستين پادشاه قاجار، آقا محمد خان، در سال 1778 تهران را به عنوان پايتخت ايران نامگذاري كرد و بيشترين رشد آن در دوران حكومت پادشاه بعدي قاجار، فتحعلي شاه، آغاز شد. قصري كه آقا محمد خان بنا كرد، شامل ساختمان هاي سلطنتي باشكوه بود.

هم زمان با پايتخت شدن تهران، جمعيت آن دو برابر شد. با توجه به اهميت فزاينده شهر، دروازه ها، ميدان ها و مساجد فراواني در آن ساخته شد و در زمان ناصرالدين شاه بود كه طرح اصلي شهر بنا شد و خيابان هاي مدرن ساخته شد. بعدها، ميدان هاي بزرگ مركزي مانند ميدان توپخانه (در حال حاضر امام خميني) و چندين ساختمان نظامي ديگر در تهران تأسيس شد. اگرچه سلطنت قاجار رو به افول گذاشت اما، تهران به سرعت شكل يك شهر مدرن را به خود گرفت. ساخت ساختمان هاي دولتي بزرگ، خيابان هاي جديد، مراكز تفريحي، سازمان هاي خدمات شهري و مراكز علمي و آموزشي آغاز شد، امروزه بسياري از دروازه ها و ساختمان هاي قديمي تخريب شده و ساختار معماري قديمي شهر با جاي خود را به معماري مدرن داده است.

تهران همچنين شهرت نسبتا غيرقابل تحسين خود را مديون هواي آلوده و ترافيك سرسام آوري است كه ناشي از هشت ميليون جمعيت ساكن در آن است. البته اين جمعيت شب هاي تهران است، در روز جمعيت تهران به چهارده ميليون نفر مي رسد كه اين جمعيت بالا تهران را به قلب تپنده ايران تبديل كرده است. تهران همچنين شهر پارك ها ناميده مي شود و داراي بيش از 800 پارك است كه همه آنها به خوبي نگهداري مي شوند. ليست آدرس پارك هاي تهران را اينجا ببينيد. ارتفاع شهر نزديك به ۱۶۰۰ متر بالاتر از سطح دريا است و در نتيجه خنك تر از ساير شهرهاي خاورميانه است. در تابستان دماي آن حدود 36 درجه سانتيگراد بوده و هوا بسيار خشك است.

 

بهترين راه هاي سفر به تهران
به لطف پايتخت بودن تهران، از هر مكاني كه براي ديدن اين شهر حركت كنيد، تنوع گسترده اي از وسايل حمل و نقل پيش روي شما خواهد بود.

سفر با هواپيما :

از فرودگاه مهرآباد تهران كه در قلب اين شهر و در نزديكي ميدان آزادي قرار دارد، پروازهاي روزانه اي از اكثر شهرهاي بزرگ صورت مي گيرد. از فرودگاه به سمت مركز شهر و اكثر نقاط ديگر آن، خطوط اتوبوس، مترو و تاكسي هاي منظم وجود دارد كه مي توانيد بر حسب هزينه و زماني كه در اختيار داريد، وسيله مناسب را انتخاب كنيد.

سفر با قطار :

در روز حداقل يك قطار به سمت شهرهاي مشهد، اصفهان، تبريز، كرمان، يزد، ساري، گرگان، اهواز، شيراز و بندرعباس حركت مي كند. بليط ها را مي توان از هر ايستگاه، آژانس هاي مسافرتي و يا آنلاين از وب سايت هاي مختلف اپراتورهاي قطار مانند رجا ، فدك ، جوپار و غيره تهيه كرد.

ايستگاه قطار در جنوب تهران قرار دارد و مانند فرودگاه مهرآباد، وسايل نقليه متفاوتي براي حمل مسافران به سمت مركز و ديگر نقاط شهر در دسترس است.

سفر با ماشين :

خوشبختانه وضعيت جاده هاي ايران نسبت به گذشته بسيار بهبود يافته و از استانداردهاي لازم برخوردارند. براي سفر به تهران مي توانيد از ماشين شخصي و يا اتوبوس هايي كه در ترمينال هاي شهر موجود است، استفاده كنيد. تهران چهار ترمينال مسافربري دراد كه در شرق، غرب، ميدان آرژانتين و جنوب واقع شده اند. فاصله تهران تا شهر هاي مختلف ايران مانند مشهد حدودا ۹۰۰ كيلومتر، تا اصفهان ۴۵۰ كيلومتر، تا شيراز ۹۲۰ كيلومتر، تا تبريز ۶۲۰ كيلومتر، تا كرمان ۹۸۰ كيلومتر، تا يزد ۶۲۰ كيلومتر، تا ساري ۲۵۰ كيلومتر، تا گرگان ۳۸۰ كيلومتر، تا اهواز ۸۰۴ كيلومتر و تا بندرعباس ۱۳۰۰ كيلومتر است.

 

بهترين ديدني هاي تهران :

در صد سال گذشته، اكثر وقايع مهم تاريخي ايران، در تهران شكل گرفته است و بناهاي يادبود، موزه ها، پارك ها و ديگر مكان هاي گردشگري تهران ، از جاذبه هاي مهم به شمار مي روند. مكان هاي ديدني تهران خارج از شماره است و نام بردن از تك تك آنها ، كاري وقت گير و دشوار است . اما برخي مكان ها به عنوان نماد تهران شناخته مي شوند كه بد نيست در بازديد از شهر ، به آنها سري بزنيد:

جاذبه هاي گردشگري تهران

 

1. برج ميلاد : برج ميلاد با ارتفاعي نزديك به ۴۳۰ متر در شمال غرب تهران واقع شده و بلندترين برج ايران و ششمين برج بلند مخابراتي جهان به شمار مي رود . اين برج شامل موزه، واحد هاي تجاري و فرهنگي، رستوران ويژه ، فود كرت، فضاهاي نمايشگاهي، پارك دلفين ها، پينت بال، سينما گيم هفت بعدي، ليزريوم و ... است.

2. برج آزادي : برج آزادي از سالهاي گذشته به عنوان نماد تهران شناخته مي شد كه براي يادبود جشن ۲۵۰۰ ساله پادشاهي ساخته شد و تركيبي از معماري دوران ساساني و معماري اسلامي است . موزه اي نيز در ساختمان اين برج قرار دارد كه بازديد از آن خالي از لطف نيست.

3. كاخ گلستان: شكوه و عظمت پاشاهان قاجار در سراسر اين كاخ كه با ساختمان هاي بزرگ و كاشي هاي رنگارنگ تزئين شده است، قابل لمس است. كاخ كه بخش هاي مختلفي دارد ، به فرمان ناصر الدين شاه و تحت تأثير آنچه در سفر فرنگ خود در كاخه هاي اروپايي ديده بود، ساخته شد.

4. بازار بزرگ : كوچه هاي شلوغ پر پيچ و خم بازار بزرگ تهران كه پر از همهمه جمعيت و مغازه داران است ، حدود دويست سال قدمت دارد . در اين بازار حدود ده كيلومتر مغازه هاي مختلف وجود دارد كه هر نوع وسيله اي كه لازم داشته باشيد بي شك در آن مي يابيد. هر خط بازار به يك كالاي خاص اختصاص يافته مانند بازار فرش، مس، طلا، كاغذ، اسباب بازي و ...... بازديد از بازار علي رغم شلوغي هميشگي آن خالي از لطف نخواهد بود.

5. پل طبيعت: اين پل دو طبقه كه تنها محل عبور عابرين پياده است در منطقه عباس آباد تهران واقع شده و يكي از نمادهاي شهري است كه از روي بزرگراه مدرس مي گذرد و پارك طالقاني را به پارك آب و آتش متصل مي كند.

6. درياچه چيتگر: درياچه مصنوعي چيتگر در سال ۹۲ در شمال غرب تهران با مساحت ۱۳۰ هكتار افتتاح شد. چشم انداز زيبا، جزاير تفريحي، حيات وحش، آموزشي و اسكله قايقراني و باشگاه ورزش هاي آبي از امكانات اين مجموعه است .

 

منبع:.raheeno

امتياز:
بازديد:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۵ خرداد ۱۳۹۸ ] [ ۰۲:۴۷:۵۸ ] [ admin ]
[ ]
.: Weblog Themes By tibablog :.

درباره وبلاگ

موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
پنل کاربري
نام کاربري :
پسورد :
نظرسنجی
لينک هاي تبادلي
فاقد لینک
تبادل لينک اتوماتيک
لينک :
امکانات وب