tesam
tesam
نويسندگان
عضويت
نام کاربري :
پسورد :
تکرار پسورد:
ايميل :
نام اصلي :
آمار
امروز : 0
ديروز : 0
افراد آنلاين : 1
همه : 0
پيوندهاي روزانه
لينكي ثبت نشده است

 نگاه كردن به شومينه آرامش بخش است و تاقچه ي بالاي آن مركز دكوراسيون داخلي خانه است . مي توان گفت در گذشته شومينه ها براي نياز هاي ضروري مانند گرم كردن فضاي خانه ، روشن كردن آن و پختن غذا مورد استفاده قرار مي گرفتند و در خانه هاي اشرافي هنر دست معمار را به رخ مي كشيدند .

شومينه

منظور از شومينه اجاقي است كه به منظور هاي مختلف استفاده مي شود . دود كش دارد و مواد حاصل از اشتعال از آن خارج مي شوند .

به طور كلي مي توان شومينه را به دو دسته ي سنتي (كلاسيك) و امروزي ( مدرن ) تقسيم كرد گه براي شما شومينه كلاسيك را معرفي خواهيم كرد  .

انواع شومينه هاي كلاسيك

با به بازار آمدن شومينه هاي سنتي ، كرسي ها ، بخاري هاي هيزمي و نفتي به دليل مشكلات زيادي كه براي مصرف كنندگان به وجود مي آوردند ، از رونق افتادند . شومينه علاوه بر خاصيت گرمايشي ، زيبايي خاصي به خانه مي بخشيدند ، به همين دليل مردم از آن ها استقبال كردند .

شومينه هاي سنگي

اين شومينه ها ظاهري بسيار زيبا داشتند و در اتاق نشيمن قرار داده مي شدند و فضايي صميمي به خانه مي بخشيدند . سوخت اين نوع شومينه ها ، اوايل هيزم بود اما بعد ها گاز هم به آن افزوده شد حتي امروزه از نمونه هاي شومينه معلق هم استفاده مي كنند و يا از مدل هاي مختلف شومينه و باربيكيو براي زيبايي بخشيدن به دكوراسيون باغ ها ويلا ها و يا حتي  آپارتمان ها هم استفاده ميشود . اين شومينه ها با وجود مزايايي كه داشتند ، گاهي هم دردسر ساز مي شودند و براي استفاده كنندگان حوادثي را به وجود آوردند .

شومينه هاي چدني

شومينه هاي چدني ، داراي مدل هاي سنتي و كلاسيك مختلف  و از نظر قيمت ، به صرفه تر هستند . اين دسته از شومينه هاي كلاسيك را به شومينه هاي " انگليسي " هم مي شناسند . سوخت مورد استفاده ي آن ها گاز يا هيزم است و از اين رو مشكلات زيادي در كنترل آلاينده ها دارند .

تَنور (عربي: تنور، اردو: تندور) يك نوع فِر (تاوَن) استوانه‌اي شكل گِلي است كه در پخت‌وپز استفاده مي‌شود. تنور در كشورهاي جمهوري آذربايجان، هندوستان، تركيه، ايران، ارمنستان، پاكستان، ازبكستان، افغانستان، بالكان، خاورميانه، آسياي ميانه و همچنين برمه و بنگلادش براي پخت نان استفاده مي‌شود. تنور در گذشته بسيار كارايي بيشتري داشته اما با وجود اينكه از گذشته تا به امروز نانوايي ها رو به صنعتي شدن پيش رفته اما هنوز هم در بعضي نانوايي ها از تنور براي پخت نان و شيريني استفاده ميشود.

از تنور براي پخت و پز استفاده مي شود كه انواع مختلفي دارد، معمولا از جنس گل مي باشد ، در نوع گلي ابتدا تنور را مي پزند سپس به منظوراستقامت و نفوذ ناپذير شدن تنور را با سنگ چين ، اهك و خاكستر يا خاك پخته، پر ميكنند. تنور در موسيقي به معني صدا مي باشد و در كل به معني اجاق طبخ مي باشد.

تاريخچه تنور

با وجود اينكه اين هنر از قديم تا به امروزه رواج داشته اما سازمان ميراث فرهنگي اين هنر را جزءصنايع دستي و زير مجموعه خود قرار نميدهد.

ابداع تنور نان سنگك اولين بار توسط شيخ بهايي كه يكي از دانشمندان دوره صفوي بوده به دستور شاه عباس به منظور رفاه حال تهي دستان و سربازان صورت گرفته است.

ساخت تنور سفالي

تنور هاي سفال ممكن است هم به صورت دفن شده در خاك و هم به صورت سيارباشند. تنور هاي دفن شده به صورت جهت دار مي باشند كه از ابزاري به نام ساروج هاي گرد براي تشخيص جهت ان واندازه تا هدف استفاده مي شود.

براي ساخت تنور سفالي  ابتدا گل ان را اماده مي كنند كه از تركيبات خاك رس، اب، ماسه، موي بزونمك تهيه مي شود سپس ان را براي مدتي در پلاستيك مي گذارند تا خوب جا بيفتد، سپس ان را سه بار ورز ميدهند كه در اينجا دليل استفاده از ماسه،جلوگيري از چسبندگي در هنگام ورز دادن مي باشد.

درمرحله بعد گل ورز داده شده را توسط چوب مخصوص لوله مي كنند وبه صورت فيتيله در مي اورند، تعداد اين گل هاي فيتيله شده به اتفاع تنور بستگي دارد چون گل هاي فيتيله شده را روي هم به صورت دايره اي شكل مي چينند تا تنور به ارتفاع مورد نظر برسد.سپس با كاردك سطح ان را صاف ميكنند. بعد از انجام اين مراحل تنور رابا ظرف اتيشي كه درون ان قرار مي گيرد خشك ميكنند تا در يچه اتش را در تنور بسازند.

و در اخرتنور را در برابر آفتاب قرار ميدهند تا كاملا خشك شود وبراي اينكه نان به تنور نچسبد، داخل تنور را صيقل مي دهند كه اصطلاحا به ان سنگ خوردن مي گويند.

انواع تنورها

 انواع تنوربه صورت هاي برقي، گازي و گلي به سبك سنتي در بازار عرضه مي گردد تنور امروزه هم كاربردهاي وسيعي در جاهاي مختلفي دارد كه از جمله ان ها به شرح زير است:

تنور خانگي

تنور باغي

تنور رستوراني

تنور هتل

 منبع : شومينه معلق

 

امتياز:
بازديد:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۵ خرداد ۱۳۹۸ ] [ ۰۴:۱۷:۳۵ ] [ admin ]
[ ]
.: Weblog Themes By tibablog :.

درباره وبلاگ

موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
پنل کاربري
نام کاربري :
پسورد :
نظرسنجی
لينک هاي تبادلي
فاقد لینک
تبادل لينک اتوماتيک
لينک :
امکانات وب