tesam
tesam
نويسندگان
عضويت
نام کاربري :
پسورد :
تکرار پسورد:
ايميل :
نام اصلي :
آمار
امروز : 0
ديروز : 0
افراد آنلاين : 1
همه : 0
پيوندهاي روزانه
لينكي ثبت نشده است

 

جاذبه هاي گردشگري اراك، مناطق ديدني اراك

 

روستاي تاريخي انجدان

yektanet.com
جاذبه هاي گردشگري اراك، مناطق ديدني اراك

 

انجدان، روستايي تاريخي و كهن در ۳۷ كيلومتري شهرستان اراك است كه مي‌توان آن را يكي از جاذبه‌هاي گردشگري پرطرفدار معرفي كرد. اين روستا در منطقه‌اي كوهستاني واقع شده و مي‌توان در پيرامون آن، كوه‌ برف شاه و كوه چشمه و غارهاي متعددي را مشاهده كرد. وجه تسميه اين روستاي تاريخي، وجود گياهي در اطراف اين روستا است كه به وفور در آن يافت شده و به انگدان شهرت دارد و از آن انگرود يا آنغوزه بدست مي‌آيد.

 

تالاب ميقان اراك

جاذبه هاي گردشگري اراك، مناطق ديدني اراك

 

در ۱۷ كيلومتري شمال شرقي شهرستان اراك و در دشت فراهان استان مركزي، تالابي ديدني و زيبا قرار دارد كه در گذشته به نمكزار فراهان شهرت داشته و امروزه نيز از آن به تالاب ميقان ياد مي‌شود. اين جاذبه‌ي گردشگري طبيعي از سه جزيره به نام‌هاي كريستالين يك، كريستالين دو و بخش كويري تشكيل شده است و به دليل آب‌وهواي معتدل در فصل زمستان، به يكي از زيستگاه‌هاي پرندگان تبديل شده است.


غار سفيد خاني (عين هو)

جاذبه هاي گردشگري اراك، مناطق ديدني اراك

 

غار سفيدخاني يكي ديگر از جاذبه‌هاي طبيعي در شهرستان اراك است كه در ۱۸ كيلومتري شهر اراك و در كوهي به همين نام قرار دارد كه مي‌توان حضور چشمه‌هاي متعدد و بسيار را كه در دامنه‌ي اين كوه مشاهده مي‌شود، از ويژگي‌هاي اين پديده‌ي طبيعي دانست. همچنين در دهانه‌ي غار دودكش جن قرار دارد كه به جذابيت‌هاي آن افزوده است.

 

حمام تاريخي چهار فصل

جاذبه هاي گردشگري اراك، مناطق ديدني اراك

 

مي‌توان حمام تاريخي چهارفصل اراك را بزرگ‌ترين حمام ايران ناميد كه قدمت آن به زمان سلطنت احمدشاه قاجار بازمي‌گردد. اين بناي ارزشمند از مساحتي بالغ بر ۱۶۰۰ متر مربع تشكيل شده و به نظر مي‌رسد به دليل نگاره‌هايي از چهار فصل سال و نيز نقاشي‌هاي انجام شده در آن، به اين نام شهرت يافته است. اين اثر تاريخي امروزه به موزه تغيير كاربري داده است.

 

مقبره‌ شاه غريب

جاذبه هاي گردشگري اراك، مناطق ديدني اراك

 

در ۳۷ كيلومتري شهرستان اراك و در روستاي انجدان اين شهر، زيارتگاهي متعلق به ميرزا عباس‌ابن عبدالسلام وجود دارد كه در بين مردم اراك به شاه غريب شهرت يافته است. اين مقبره‌ي كهن، از بناهاي قرن ششم هجري قمري است و گفته مي‌شود كه متعلق به پيشوايان فرقه‌ي اسماعيليه است و امروزه يكي از جاذبه‌هاي گردشگري تاريخي شهرستان اراك محسوب مي‌شود.

 

منطقه‌ حفاظت شده هفتاد قله

جاذبه هاي گردشگري اراك، مناطق ديدني اراك

 

يكي ديگر از جاذبه‌هاي گردشگري در شهرستان اراك، منطقه‌ي حفاظت‌شده‌ي هفتاد قله است كه در فاصله‌ي ۲۵ كيلومتري از اين شهرستان قرار گرفته و حدود ۹۷ هزار و ۴۰۰ هكتار وسعت دارد. چشم‌اندازي بسيار زيبا، حضور گونه‌هاي مختلف گياهي و نيز وجود تنوع جالبي از حيوانات از جمله پستانداران، خزندگان و پرندگان اين منطقه را همانند آزمايشگاه و موزه‌‌اي طبيعي ساخته است.

 

مجموعه تاريخي بازار اراك

 

جاذبه هاي گردشگري اراك، مناطق ديدني اراك

 

مجموعه‌ي تاريخي بازار اراك، از ديگر جاذبه‌هاي ديدني در اين شهرستان است كه امروزه به يكي از مراكز تجاري پررونق و شلوغ تبديل شده است. در اين بازار كه از آن به بازار سرپوشيده نيز ياد مي‌شود مي‌توان وسايل مورد نياز زندگي را تهيه كرد. قدمت اين مجموعه‌ي تاريخي كه شامل حمام، مسجد، مدرسه، آب‌انبارها، گذرها و كاروانسراها است به زمان حكومت فتحعلي شاه قاجار و اوايل قرن ۱۳ هجري قمري بازمي‌گردد.

 

روستاي تاريخي و زيباي هزاوه

جاذبه هاي گردشگري اراك، مناطق ديدني اراك

 

روستاي تاريخي و زيباي هزاوه واقع در 18 كيلومتري شمال غربي اراك، در شيب آرام دامنه كوههاي غربي اراك داراي بافتي پلكاني و متراكم است هزاوه در دل دامنه هاي صخره اي است و روستايي در قرون 7 و 8 هجري و به دوره ايلخانيان برمي گردد. هزاوه يكي از زيباترين روستاهاي استان مركزي است كه زادگاه مفاخري همچون اميركبير و قائم مقام فراهاني دلير مرداني كه آرامگاه جد بزرگوارشان بر بالاي كوه حاج مبارك در روستاي هزاوه قرار دارد.آرامگاه امامزاده سلطان سيد احمد از نسل امام زين العابدين (ع) مرد پاك سرشتي كه فرزندانش از اميركبير تا آيت الله خامنه اي چهره هاي ماندگار اين سرزمين شده اند. اين امامزاده در زمان شاه عباس صفوي بنا گشته است و در پس گذر ايام استوار ميزبان زائران است. فصل هاي كوهستاني، بهار و تابستاني معتدل و زمستاني سرد وجود چشمه سارهاي متعدد و خاك خوب و حاصلخيز و اقليم مناسب شرايط مساعدي را براي رشد و پرورش تاكستانهاي انگور فراهم كرده است . در اين منطقه كوههاي بلند بسيار زياد است كه به جابجايي ابرها و بارش باران كمك مي كند .پس از باران كوههاي بلند آب را از دامنه سنگي دامنه ها جاري مي سازد و باغها را سيراب مي كند .تاكستانها بر شيب دامنه كوههاي بلند به ارتفاع 2735 متر در وسعتي سبز بيش از 20 كيلومتر زيبايي باغهاي انگور به چشم مي خورد. هزاوه با اقليم كوهستاني و آب و هواي مناسب براي باغداري و داراي مزارع وسيع انگور مي باشد و گونه هاي مختلفي از انگور در رنگ ها و شكلهاي مختلف در هزاوه پرورش مي يابد.

 

مدرسه سپهداري

جاذبه هاي گردشگري اراك، مناطق ديدني اراك

 

عمارتي كهن و متعلق به دوران حكومت فتعحعلي شاه قاجار در بافت قديمي شهرستان اراك و در مجاورت بازار اين شهرستان قرار دارد كه به مدرسه‌ي علميه سپهداري شهرت يافته است. اين بناي قديمي كه گفته مي‌شود نخستين مركز علوم ديني در اراك است، به همت يوسف‌خان سپهدار، از اقوام فتحعلي شاه احداث شده و مي‌توان آن را اولين عمارت شهري كه الگو گرفته از سبك مدارس دوره‌ي صفويه است، در نظر گرفت.

 

مقبره آقا نورالدين عراقي

جاذبه هاي گردشگري اراك، مناطق ديدني اراك


ساختماني متعلق به دوران حكومت قاجاريان در دروازه تهران شهرستان اراك و در بين گورستان كهن اين شهرستان قرار دارد كه متعلق به يكي از پيشوايان ديني، علما، مجتهدين و مشاهير اسلامي است كه به القاب ديگري همچون امين و اويس زمان نيز شناخته مي‌شود. اين عمارت تاريخي يكي ديگر از جاذبه‌هاي گردشگري تاريخي و مذهبي اين شهر است كه در بين مردم از ارزش والايي دارد.

 

منبع:rouzegar.

امتياز:
بازديد:
برچسب: ،
موضوع:
[ ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ ] [ ۱۲:۴۳:۲۷ ] [ admin ]
[ ]
.: Weblog Themes By tibablog :.

درباره وبلاگ

موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
پنل کاربري
نام کاربري :
پسورد :
نظرسنجی
لينک هاي تبادلي
فاقد لینک
تبادل لينک اتوماتيک
لينک :
امکانات وب